Raport meczowy – instrukcja czytania


Nareszcie udało mi się skończyć instrukcję dotyczącą tego, jak czytać Raport Meczowy. Jest to najpopularniejszy dokument przedstawiany przez statystyków dziennikarzom i kibicom. Bardzo często można się na niego natknąć na stronach internetowych, jednak nie widziałem nigdzie informacji na temat tego jak go dokładnie czytać. Poniżej zamieszczam Raport Meczowy z nadrukowanymi punktami… Wpis znajdziesz na moim nowym blogu tutaj: http://siatkowkaokiemstatystyka.pl/raport-meczowy-instrukcja-czytania

Reklamy

40 comments

  1. Tak, przyjęcie oceniane jest przez statystyków i każdy ma swój własny styl i wytyczne od trenerów. Perfekcyjne przyjęcie jest gdy piłka znajdzie się przy siatce w centrum szerokości boiska. Pozytywne gdy jest od 0.5m do 3m. od siatki. Oczywiscie parabola piłki musi być wystarczająco wysoka. Niebawem napiszę specjalny wpis na temat, gdzie szerzej zagłębię się w ten temat.

   Polubienie

  1. Analizując jedną drużynę mecz możemy podzielić na 2 fazy: zagrywki (break phase) i przyjęcia (side out). Faza zagrywki jest zawsze wtedy, analizowana drużyna zaczyna akcję od zagrywki. Faza przyjęcia, gdy pierwszym dotknięciem piłki jest element przyjęcia. Podsumowując do punktów w odpowiednich fazach wliczają się wszystkie punkty zdobyte przez drużyn, które się w nich znajdowały. Chyba tak najprościej to wygląda.

   Polubienie

  1. Przede wszystkim wyjaśnię, że statystyki na oficjalnych stronach FIVB nie pochodzą od normalnych statystyków i osoby które je robią są z tzw. VIS. Pracują na innym programie i sposób tworzenia statystyk nie jest prawdziwy w mojej ocenie. Odpowiadając na pytanie: wg osób pracujących w VIS różnie jest to pisane. Nie znam się na tym, wiem tylko. Jest to rozróżniane np. wystawa na pojedynczy blok lub nie, bądź też rozegranie, gdzie możliwe były wszystkie opcje lub nie… samowolka delikatna 🙂

   Polubienie

 1. Panie Kamilu! Jak zostać statystykiem? Lubię liczby, komputery nie są mi obce, a siatkówkę kocham. Gram parę lat, jednak no wiem że nic nie osiągnę w tym, a chciałbym związać się z tym sportem. Pytać jakieś kluby? Czy jak to wygląda?

  Polubienie

  1. Trzeba powiedzieć, że jest to bardzo zamknięte środowisko i ciężko się do niego dostać „z zewnątrz”. Statystyków w Polsce jest kilkudziesięciu, więc konkurencja jest w miarę duża. Nie wiem jak się dostać do tego grona. Myślę, że dobrą drogą byłoby zaproponowanie nieodpłatnej pomocy klubom, a właściwie ich statystykom. Jeśli przez rok podpatrywalibyście statystyków kilka razy w tygodniu na treningach i meczach, no i naprawdę byście tego chcieli to wiedza przyjdzie. Wraz z nią, możliwe że również szansa na pracę jako statystyk. Ale nie jestem Wam w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Bo sam nie wiem jak można się dostać.

   Polubienie

 2. Byłam dzisiaj na meczu Finlandia-Bułgaria i mam do Pana prośbę 🙂 mógłby Pan udostępnić statystyki? Chciałabym zobaczyć, porównać z tym co widziałam na boisku itp. 🙂

  Polubienie

 3. Jak na razie to moje oglądanie statystyk jest czysto amatorskie i pewnie nie powiem nic zaskakującego, ale mam nadzieję, że przynajmniej będzie ‚poprawnie’ 🙂

  Pierwsza rzecz, która rzuciła mi się w oczy to ogromna ilość błędów Bułgarów, zwłaszcza w polu zagrywki.
  Przyjęcie w obu drużynach na podobnym poziomie, Bułgarzy jednak więcej perfekcyjnego, co nie przełożyło się im na atak, w którym górowała Finlandia. Zdecydowanie lepiej w ataku po negatywnym przyjęciu.
  Ilość zdobytych punktów i procent ataku Sivuli – imponujące.
  Środek wykorzystywany również w podobnej ilości, różnicę widać w bloku 6-3.
  I na koniec jeszcze przewaga Finlandii w kontrach,
  Podsumowując, widać dlaczego wygrała Finlandia – przeważała chyba we wszystkich elementach…

  Polubienie

 4. WItam,
  mam pytanie (może okaże się ono prymitywne, ale podobno nie ma głupich pytań :))
  skoro 26 w raporcie jest liczbą punktów zdobytych przez całą drużynę, rozumiem, że w kolumnie 10 jest podsumowanie wszystkich punktów zdobytych przez graczy (czyli 53). W meczu drużyna zdobyła w sumie 75 punktów, gdzie mam ich szukać w statystyce? w błędach drużyny przeciwnej? bo też mi nie wychodzi … mógłby mi Pan rozjaśnić mój problem?

  Polubienie

  1. 53 pkt zdobyte to punkty zdobyte atakiem (38) + blokiem (10) + zagrywką (5).
   Brakujące 22 punkty to błędy na zagrywce (12) + błędy w ataku (7). Brakujące 3 nie są uwzględnione w raporcie meczowym. Może to być dotknięcie siatki, błąd ustawienia, podwójne odbicie.

   Polubienie

 5. Jeszcze jedno pytanie: co jest uznawane za błąd w przyjęciu – bardzo niedokładne przyjęcie, czy jedynie przyjęcie „w maliny”? Czy wyżej wspomniane brakujące trzy punkty mogą się tez znajdować w tej kolumnie?

  Polubienie

  1. Błąd w przyjęciu jest zawsze wtedy, gdy jest as serwisowy. Jednakże błąd w przyjęciu nie jest typowym błędem, bo wynika z dobrego zagrania przeciwnika. Tak samo blok-aut nie jest błędem bloku, tylko atakiem punktowym przeciwnika. Brakujące punkty na pewno nie są błędem przyjęcia.

   Polubienie

   1. dziękuję, to bardzo pomocne, bo jestem w trakcie pisania pracy zaliczeniowej, w której analizuję statystyki wszystkich meczów reprezentacji Polski w MŚ 2014. W razie problemów pozwolę sobie znowu zawracać Panu głowę 🙂

    Polubienie

  1. Raport meczowy nie pokazuje ile dokładnie punktów zdobyto w kontrataku.
   Punkt 11 wskazuje na to, ile punktów zdobyliśmy w fazie Break Point, czyli w momencie, gdy wykonywaliśmy zagrywkę(asy, bloki, ataki).
   Punkt 33 pokazuje ataki, przed którymi wystąpiła obrona, czyli de facto kontrataki w fazie Break Point oraz Side Out.

   Polubienie

   1. Czyli w powyższym raporcie w punkcie 33 (strona Polski) mam najpierw liczbę błędów w kontrataku, następnie liczbę bloków, potem procent punktów zdobytych kontratakiem (?) i sumę punktów zdobytych kontratakiem? Dobrze rozumiem?

    Polubienie

    1. Jest trochę inaczej 🙂 Nie chodzi o liczbę bloków, a ataków zablokowanych. Następnie jest % skuteczności ataku (liczba zdobytych punktów/suma ataków) oraz na końcu ilość wszystkich ataków w kontrze.

     Polubienie

 6. dzięki 🙂 to, że jest procent skuteczności ataku w kontrze uratuje mi pracę, bo to jedna z rzeczy którą mam analizować… choć nie wiem co te moje analizy są warte i czy mają ręce i nogi 😉

  Polubienie

 7. Witam, gdzie można znaleźć tak szczegółowe raporty meczowe jak ten który został tu wystawiony jako przykładowy (Polska – Serbia)? chodzi mi głównie o raporty z wszystkich meczy z mistrzostw swiata 2014?

  Polubienie

   1. Własnie tą strone dobrze juz znam , ale te raporty są troche ogólne i nie wystarczające dla mnie;) piszę prace inżynierską właśnie dotyczącą mistrzostw świata 2014 i bardzo potrzebne mi są te szczegółowe raporty :/ a nie wie Pan czy mogłby mi ktoś ze statystów udostępnić te raporty?? czy to raczej nie możliwe??

    Polubienie

 8. Mam pytanie co do metodologi obliczania skuteczności zagrywki, przyjęcia oraz ataku w statystykach publikowanych na stronie Plusligi.
  Patrząc przykłądowo na statystyki AZS PW :
  http://stats.plusliga.pl/Statistics.aspx?ID=1022 (zakładka statystyki drużyny),
  dla Aleksandra Śliwki mamy skuteczność zagrywki: -4% (-19 błedów + 11 asów/189 zagrywek), skuteczność przyjęcia: 18% ( 86 perfekcyjnych – 20 błędów/365 przyjęć) oraz skuteczność ataku 41% (166 perfekcyjnych -29 błędów/336 ataków).

  Po pierwsze – czym jest „perfekcyjny” atak? Atakiem punktowym? Co do perfekcyjnego przyjęcia – rozumiem, że jest nim opisywane przez Pana R#?

  Po drugie – czy te statyski są liczone w sposób, który opisałam? Moje wątpliwości biorą się z opisów statystyk „przed meczem”, również udostępnianych na tej stronie (przykładowo http://stats.plusliga.pl/MatchStatistics.aspx?mID=24451&ID=1022&CID=1040&PID=1065&type=LegList (zakładka Porównanie zawodników).
  Tam opisy są następujące: skuteczność ataku = atak punktowy – błąd w ataku – atak nieskuteczny/suma ataków, skuteczność przyjęcia zagrywki = przyjęcia perfekcyjne + przyjęcia dobre – błąd przyjęcia – niedokładne przyjęcie/suma przyjęć.

  Mam rozumieć, że skutecznośc przyjęcia oraz zagrywki w tych statystykach przedmeczowych oraz drużynowych statystykach zawodników to różne wskaźniki? Z czego to wynika? Czy nie powinna być zachowana spójnośc?

  Będę wdzięczna za wyjaśnienie 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Witam serdecznie 🙂
   1. Atak perfekcyjny to atak punktowy 🙂
   2. Oczywiście statystyki są liczone w sposób, który opisałaś.

   Co do statystyk „przed meczem” to znacznie różnią się od tych „po meczu”, a to tylko dlatego, że Plusliga nie zadbała o spójność. My statystycy jak zaczynamy sezon tak do jego końca trzymamy się jednego schematu. Rzadko zmieniamy metodologię w trakcie sezonu, bo powstaje duże zamieszanie. To co jest opisane w statystykach „przed meczem” moim zdaniem jest zupełnie zbędne, bo na przykład nieskończony atak nie zawsze jest złym atakiem tak jak przyjęcie negatywne nie zawsze jest aż tak negatywne (na przykład przyjęcie negatywne zagrywki lecącej 130km/h jest pozytywem, bo teoretycznie powinien być to as serwisowy)

   dziękuję za zwrócenie uwagi na błedy na stronie pls. Szczerze powiem, że chyba żaden statystyk tak głeboko w tą stronę nie wnika jak kibice 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s