Ustawienia na boisku – wstęp


Dzisiaj postanowiłem wyjaśnić czym są ustawienia na boisku. Ustawienie, zwane również rotacją jest porządkiem zawodników na boisku. Istnieje 6 różnych ustawień. Są one bezpośrednio powiązane ze strefami boiska. W kolejności ustawienia to 1, 6, 5, 4, 3, 2. Poniżej zamieszczam boisko z opisanymi strefami, na które się dzieli:

Wpis znajdziesz na moim nowym blogu tutaj: http://siatkowkaokiemstatystyka.pl/ustawienia-na-boisku-wstep

Reklamy

20 comments

 1. Och, wspaniale, że podjął się pan wytłumaczenia czym są ustawienia na boisku takiemu laikowi jak ja (jeśli chodzi o ten element), zwłaszcza że marzy mi się po studiach praca w siatkarskiej „branży”. Dziękuję bardzo! 🙂 Z (nie)cierpliwością czekam na kolejną część.
  Pozdrawiam. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Witam! Kiedyś pisał Pan, że aby rozpocząć swoją przygodę ze statystyką warto by podpatrywać pracę w klubach. Jednak wydaje mi się, że trudno byłoby się ‚wkręcić’ do takiej pracy w większym klubie. Chciałabym się więc zapytać, czy wszystkie statystycy pracują również w mniejszych klubach z niższych lig?

  Polubienie

   1. Witam, chciałbym zacząć przygodę ze statystyką. Moje pytanie czy dobrym pomysłem jest praca na nagraniach wideo z kamery umieszczonej za boiskiem i powolne analizowanie i wklepywanie akcji do programu? Czy istnieje program który jest całkowicie darmowy czy najlepiej kupić wersje roczną programu DataVolley i na nim zacząć swoją przygodę?

    Polubienie

 3. Praca na wideo z kamery umieszczonej za końcową linią boiska jest jedyną opcją nauczenia się pisania statystyk. Każdy ze statystyków zaczynał od takiego powolnego wpisywania akcji do programu. Pamiętam, że mój pierwszy mecz zajął mi 5 godzin i to w bardzo okrojonym kodzie, którego używałem. Dodam, że był to mecz 4-setowy. Nie znam darmowych programów do statystyki siatkarskiej. Istnieje Click&Scout, który kosztuje niewiele w porównaniu z DataVolley, natomiast proporcjonalnie do ceny ma niewiele opcji. DataVolley kosztuje 199euro na 1 rok. Nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci na pytanie jak najlepiej się nauczyć. Może sam stworzysz arkusz w excelu, na którym będziesz mógł robić statystyki?

  Polubienie

  1. Czyli najlepszym rozwiązaniem jest kupno programu za 199$ i potraktowanie tego jak inwestycji w siebie. Mam dostęp do spotkań I ligi i spotkań juniorów z województwa Opolskiego sprzed paru laty – na których spotkaniach pracować na początku?

   Polubienie

 4. Dzięki, właśnie tego szukałem, teoria i film z przykładem. Genialne i do tego na przykładzie mojej ZAKSY. Już się zabieram za czytanie kolejnych ustawień. Już nie będę się zastanawiał dlaczego zawodnicy się tak kręcą przed każdą akcją:) pozdrawiam

  Polubienie

 5. Dzień dobry. Chciałem zapytać czy to co zostało napisane, iż „każdy zawodnik z linii obrony musi stać dalej od siatki niż zawodnik linii ataku stojący przed nim” dotyczy tylko zawodnika linii pierwszej stojącego przed zawodnikiem linii drugiej w każdej ze stref? Inaczej rzecz ujmując, czy jest dopuszczalne aby na przykład przy przyjęciu zawodnik linii pierwszej w strefie 4 stał dalej od siatki niż zawodnik linii drugiej w strefie 6?

  Polubienie

 6. Na filmie 2 ” Ustawienie 1 – przyjecie” zawodnicy druzyny przyjmijacej nie popelnili bledu ustawienia ? Wydaje mi sie ze zawodnik z nr 5 gra w pierwszej linii a na boisku stoi za zawodnikiem linii obrony (nr.11)…

  Polubienie

  1. To co opisałeś, to nie jest błąd. Nie jest tak, że cała pierwsza linia musi być bliżej siatki niż cała linia obrony. Zawodnicy muszą stać poprawnie parami, czyli: atakujący (3) musi być bliżej siatki niż przyjmujący (11), a reszta ich nie obchodzi jeżeli chodzi o odległość od siatki. Tak samo środkowy (10) i libero (1) ustawiają się względem siebie oraz przyjmujący (5) i rozgrywający (2). Podobnie jest z ustawieniem na szerokość boiska: zawodnik lewy musi być bliżej linii lewej boiska od zawodnika stojącego na środku, ale tylko tego ze swojej linii (linii ataku lub linii obrony). Czyli dla przykładu: ten przyjmujący (11) musi być bliżej lewej linii niż libero (1). Wynika z tego, że przyjmujący (11) ustawia się względem atakującego (3) i libero (1), a pozostała trójka zawodników go nie interesuje.

   Polubienie

 7. Witam. Prosiłbym o kontakt, pisałem wiadomość na fb, publikujemy wpisy zawarte na tej stronie, chcielibyśmy publikować więcej wpisów. Pozdrawiamy

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s