Ocena przyjęcia zagrywki


Hej,

bardzo dużo czasu zajęło mi zabranie się do napisania tego wpisu, gdyż jest to temat rzeka i ciężko o nim pisać zwięźle. Dzisiaj będzie o przyjęciu zagrywki, a właściwie o jego ocenie w oczach statystyków i trenerów. Każdy z nas ocenia przyjęcie po swojemu, natomiast wśród polskich statystyków można przyjąć, że wygląda to mniej więcej tak, jak poniżej opiszę i pokażę na grafice. Uważam, że w Polsce oceniamy ten element bardzo surowo i moim zdaniem tak należy, żeby nie spoczywać na laurach. W innych krajach jest to uzależnione od poziomu siatkówki. Często to, co my oceniamy jako przyjęcie negaywne (R-) na przykład w Finlandii opisują jako jeszcze pozytywne (R+). Zapraszam do lektury:

Wpis znajdziesz na moim nowym blogu tutaj: http://siatkowkaokiemstatystyka.pl/ocena-przyjecia-zagrywki

Reklamy

17 comments

 1. A jak traktuje się brak przyjęcia, ale wynikający z bardzo mocnego ataku? W dzisiejszym meczu jakoś na początku pierwszego seta taką sytuację miał Michał Ruciak. Atak Lotosu był tak mocny, że nie zdołał tego przyjąć i piłka poleciała daleko poza boisko. Błąd Michała czy skuteczny atak?

  Polubienie

 2. Dziś inaczej niż zwykle oglądało mi się mecz, bo rano przeczytałam Twój wpis o przyjęciu zagrywki i w głowie widziałam te linie oddzielające poszczególne pola boiska. 😀 Nie pamiętam jeszcze oznaczeń każdego z przyjęć, ale może następnym razem będę w głowie widziała również #, !, – czy +. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 3. Cześć Kamil, z uwagą czytam twojego bloga. Dzięki niemu mogę sobie uzupełnić wiedzę dot. niuansów taktycznych, bo siatkówkę już dawno temu przestałem obserwować wyłącznie na zasadzie „przyjął, rozegrał i wbił gwoździa, ale super”.

  Pytanie w temacie przyjęcia zagrywki – czy uważasz, że polscy skauci (a w szczególności Ci pracujący dla drużyn Plusligi) w podobny sposób podchodzą do oceny przyjęcia? I czy konsultujecie się ze sobą, aby ujednolicić podejście do różnych elementów statystyk? Pytam się dlatego, że bardzo często ludzie oceniają zawodników przez pryzmat ich sumarycznych statystyk z całego sezonu. Tymczasem łagodny skaut danej drużyny, który przecież wysyła statystyki ze spotkań domowych swojej drużyny na stronę Plusligi może „wykreować” zawodnika na przyjmującego lepiej, niż w rzeczywistości 😉

  Polubione przez 1 osoba

  1. Hej,
   kwestia oceny każdego elementu zależy od statystyka i jego trenera. Plusliga niczego nam nie narzuca jednak sami staramy się zunifikować system oceniania. Ci, którzy współpracowali w ostatnich latach z kadrą lub ich uczniowie piszą bardzo podobnym systemem i jest tu niewiele zmieniania, żeby dopasować na przykład do mojego stylu. Są jednak statystycy, którzy twardo trzymają się swoich klasyfikacji i u nich widać wiele różnic. Nie tylko w elemencie przyjęcia. Na stronę plusligi zawsze wrzuca statystyki statystyk gospodarzy. W związku z tym czasami bywa tak, że drużyna ma super statystyki w jakimś elemencie mimo, że nie ma to przełożenia na realia. Dzieje się tak, gdyż 50% statystyk tej drużyny pochodzi od ich statystyka.

   Polubienie

 4. Dzięki za pomoc 🙂 Wszystko po tym wpisie wydaje się jeszcze jaśniejsze a o to chodziło. Ostatnio na meczu LM w Bełchatowie miałam taką sytuację, że widziałam po spotkaniu statystyki od Franceso. Kazało mi się to zastanowić dlaczego trener Tanghe nie skorzystał z drugiego libero, chociaż miał taką możliwość. Zapytałam się o to i dostałam odpowiedź że w belgijskich statystykach przyjęcie D.Deroeya było o 18% wyższe niż te w statystykach Bełchatowian o ile mnie pamięć nie myli. Zrobiłam się super zdziwiona dlaczego ta różnica. Potem pytałam Francesco i dowiedziałam się, że możliwe, ze niektórzy statystycy nie używają kwalifikacji przyjęcia ! i stąd powstała różnica. Dlatego chciałam, żeby to zostało wyjaśnione i bardzo fajnie tu naświetliłeś sprawę 🙂 Chyba dziś na meczu tak jak Agnieszka będę widziała podział na strefy. Słyszałam opinię, że włoscy statystycy są ostrzejsi w ocenie przyjęcia, dlatego niektórzy libero tego strasznie nie lubią. Zgodzisz się z tym?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Nie widziałem oceny wszystkich włoskich statystyków, ale mogę powiedzieć, że oceniają podobnie do tego co napisałem we wpisie. Są jednak rozbieżności tak samo jak w pluslidze. Znajdzie się takich, którzy oceniają bardziej łagodnie. Miłego wieczoru 🙂

   Polubienie

 5. Czyli patrząc na statystyki na stronie Plusligi np. http://stats.plusliga.pl/MatchStatistics.aspx?mID=24427&ID=1022 nie można założyć, że skoro np. Hebda przyjął 41 piłek i miał 41% przyjęcia dokładnego i 15% perfekcyjnego to znaczy, że 41% piłek przyjął w sposób klasyfikowany jako R+, 15% jako R#, zrobił 5 błędów, czyli 5 R=, a pozostałe przyjęte piłki były albo R!, albo R-? Jak to w rzeczywistości jest? Bo coś mi się tu nie klei, np. Milczarek ma 75% dokładnego i 50% perfekcyjnego na 20 piłek i 1 błąd… Czyli przyjął 75% czyli 15 piłek do R+, a 50% czyli 10 jako R# i jedna piłka jako R=, to łącznie 26 piłek wziął 😀 Chyba, że np. jest tak, że procent perfekcyjnego wylicza się z liczby dokładnych, np. Milczarek przyjął 15 piłek do R+ a z tych 15 piłek przyjął połowę (7.5?!) do R#… Też się to nie klei…

  Ciekaw jestem zdania na temat ligi francuskiej, zdarza mi się oglądać czasami tą ligę, zwłaszcza zeszły sezon gdzie przyglądałem się Ivoviciowi i odniosłem wrażenie, że mało jest tam rygoru w ocenie przyjęcia, spora część przyjmujących kończyła mecze na poziomie ponad 80% dokładnego i ponad 50% perfekcyjnego przyjęcia, nawet Ivović, co patrząc realiami Plusligi wydaje mi się to jakimś nieporozumieniem (poziom przyjęcia jaki widziałem w meczu ligi francuskiej, a podane do tego meczu statystyki przyjęcia), pewnie to wynika właśnie z opisanych różnic w ocenie poszczególnych statystyków…

  Polubienie

  1. Hej,
   41% przyjęcia dokładne jest sumą przyjęcia perfekcyjnego (#) oraz dobrego (+). Więc na to 41% przyjęcia składa się 15% perfekcyjnego oraz 26% dobrego. 5 błędów, czyli 5R=. pozostałe to R/ R- i R!

   Odnośnie ligi francuskiej… rygor jak i poziom statystyk jest tam znacznie niższy niż w Polsce. Używają znacznie uboższych statystyk i często wszystko co jest przyjęcie w 3 metrach jest traktowane jakor R#, wszystko co jest przyjęte w boisku to R+ a poza boisko dopiero R-.

   Miłego dnia 🙂

   Polubienie

 6. Odnośnie Statystyk mam pytanie – ale z bliźniaczej siatkówki plażowej… Jak tam prowadzić statystyki? Bedzie inny rozkład strefy, gdzie trzeba piłkę dograć? Jakie programy są do beachvolley-a?

  Polubienie

  1. Hej,
   w plażówce używana jest również datavolley, czyli ten którego my używamy na hali. Niestety nie odpowiem Ci na pytanie jak wygląda rozkład stref i jak to jest oceniane, ponieważ nigdy w plażówkę nie wnikałem.
   Pozdrawiam 🙂
   Kamil

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s